Naujienos

140-osioms M. K. Čiurlionio gimimo metinėms – tarptautinis konkursas

16/04/2015
09 15 23 ciurlionis1

Šiais metais į Lietuvos profesionaliosios muzikos sceną sugrįžta kas ketverius metus rengiamas, šįkart jau VII Tarptautinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas, vyksiantis 2015 m. rugsėjo 14–23 dienomis.

2011-aisiais minėjęs kompozitoriaus ir dailininko mirties datos šimtmetį, sutraukęs rekordinį dalyvių skaičių, šįkart jis vėl žymi svarbią datą – 140-ąsias genialiojo menininko gimimo metines (M. K. Čiurlionis gimė 1875 m. rugsėjo 22-ąją).

Kaskart konkursas tampa didžiuliu įvykiu ne tik sukviesdamas talentingiausius jaunosios kartos pianistus ir vargonininkus iš viso pasaulio, bet ir dovanodamas naujus, specialiai šiam konkursui parašytus lietuvių kompozitorių kūrinius fortepijonui ir vargonams. Tarp ryškiausių M. K. Čiurlionio konkurso laureatų – gausybė tarptautiniu ir Lietuvos mastu pripažintų pianistų ir vargonininkų, kuriems šis laimėjimas tapo svarbia karjeros pakopa.

Laimėjęs Lietuvos kultūros tarybos skelbiamą konkursą 2014–2018 organizuoti Lietuvoje vykstančius profesionaliosios muzikos konkursus, šį kartą M. K. Čiurlionio konkurso organizavimu rūpinasi VšĮ „Natų knygynas“, bendradarbiaudamas su Lietuvos muzikos ir teatro akademija. Konkurso sklaida jau vykdoma net 37–iose pasaulio šalyse, gyvai jis buvo pristatytas Rygoje, Liuksemburge, Generalinėje EMCY asamblėjoje, Niujorke ISPA kongreso metu, Juilliard'o mokykloje. Jau paskelbta registracija į konkursą, kuri tęsis iki gegužės 31d.

1965 m. tuometinėje Valstybinėje konservatorijoje rektoriaus, profesoriaus Jurgio Karnavičiaus, Fortepijono katedros vedėjo profesoriaus Stasio Vainiūno, kultūros ministro Kazimiero Banaičio iniciatyva gimė idėja, kad Lietuvoje turėtų vykti pianistų ir vargonininkų konkursas. Lietuva visada garsėjo savo talentais ir aukšta atlikimo mokykla“, – prisiminimais apie M. K. Čiurlionio konkurso ištakas interviu dalijosi ilgametė konkurso žiuri vicepirmininkė, pianistė, LMTA profesorė Veronika Vitaitė.

Atgavus nepriklausomybę 1991 m. jau surengtas tarptautinis ir pianistų, ir vargonininkų konkursas. Organizuoti buvo gana sunku. Teko groti tuometinėje Baroko salėje (dabartinėje Šv. Kryžiaus bažnyčioje), Šv. Kazimiero bažnyčioje elektroniniu instrumentu ir Katedroje“, – pirmuosius konkurso žingsnius po Lietuvos Nepriklausomybės atsiminė garsus vargonininkas, aktyvus šių konkursų organizatorius Leopoldas Digrys.

Tarp artėjančio M. K. Čiurlionio konkurso koncertų erdvių – Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčia, Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčia ir Lietuvos nacionalinė filharmonija. Taip pat dalyvių koncertai planuojami ir kituose Lietuvos miestuose – Kaune ir Palangoje. Be solidžių piniginių premijų, laureatams numatyti ir soliniai koncertai Rygos katedroje (Riga Doms), Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Liepojos fortepijoninės muzikos festivalyje (Latvija), Kauno valstybinėje filharmonijoje, specialiųjų prizų laimėtojams – Palangos koncertinėse erdvėse.

Jau paskelbta ir garbinga šių metų konkurso komisija. Pianistų komisijai vadovaus Paryžiaus nacionalinės konservatorijos profesorius Denis Pascal, taip pat komisiją sudarys Peter Tuite (Airija), Ivari Ilja (Estija), Roland Kruger (Vokietija), Mūza Rubackytė (Prancūzija), Balasz Szokolay (Vengrija), Jurgis Karnavičius (Lietuva) ir Zbignevas Ibelgauptas (Lietuva). Vargonininkų komisijai pirmininkaus Andrzej Chorosinski (Lenkija), taip pat vargonininkus vertins Keiko Inoue (Japonija), Bernhard Gfrerer (Austrija), Michael Bauer (JAV), Renata Marcinkutė–Lessieur (Lietuva), Leopoldas Digrys (Lietuva), Sophie-Veronique Cauchefer-Choplin (Prancūzija).

Tarp konkurso partnerių – Lietuvos nacionalinė filharmonija, Kauno valstybinė filharmonija, Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejus, Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčia, Vilniaus evangelikų liuteronų bažnyčia, Kauno Įgulos bažnyčia, Rigas Doms katedra, Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. VII Tarptautinio M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso globėja – LR prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Daugiau informacijos apie konkursą - www.ipmc.lt

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!