Naujienos

Dar kartą apie dvi Lietuvas, arba viščiukų skaičiavimas pavasarį

06/05/2015
Kovo 11 osios minejimas4

Vakar paskelbę duomenis apie lietuvių skaičių užsienyje sulaukėme diskusijos ir pabandėme patikslinti skaičius. Ginčai dėl dvigubos pilietybės pačiame įkarštyje, tikriausiai valstybinės institucijos tam pasiruošusios, suskaičiavusios po visą pasaulį išsibarsčiusius „viščiukus“ ir parengusios savo argumentus už ir prieš... Tačiau aptinkame keistoką vaizdą – tikro lietuvių skaičiaus niekas nežino. Štai oficiali Statistikos departamento informacija apie užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius:

(Šaltinis: LR Statistikos departamentas)

O štai kitos oficialios institucijos – Migracijos departamento – informacija maždaug už tą patį laikotarpį:

(Šaltinis: Migracijos departamentas)

Tai kiek Lietuvos piliečių Lenkijoje – 62 tūkstančiai ar tik 550? Kiek mūsų Norvegijoje – 23000 ar 45000? O Airijoje – 40000 ar 85000? Ar tikrai JAV gyvena tik 35000 (ar dar įdomiau – tik 13000) Lietuvos piliečių? Ar galima rimtais veidais skelbti tokią oficialią statistiką ir neraudonuoti? Ir tai vyksta šalyje, kuri labai susirūpinusi dėl emigracijos problemos ir nuolat iš aukščiausių tribūnų apie tai kalba? Štai pačių britų skaičiavimais, Jungtinėje Karalystėje lietuvių yra nuo 180 iki 250 tūkstančių (vien kalėjimuose ten sėdi virš 400 tautiečių). Akivaizdu, kad dauguma jų – naujosios kartos emigrantai, tikrai tebeturintys Lietuvos pilietybę.

Kalbant apie dvigubą pilietybę, įvardinkim ir tuos skaičius, kuriuos oficiali statistika iš viso nutyli – kiek yra žmonių, kurie šiuo metu neturi Lietuvos pilietybės (ir todėl valdžios kontorų „išbraukti iš sąrašų“), bet teoriškai galėtų jos siekti. Kiek yra lietuviais save laikančių JAV gyventojų – 400 tūkstančių? 600 tūkstančių? O kiek mūsų Brazilijoje? Vietos lietuvių bendruomenė skaičiuoja, kad maždaug 150 tūkstančių susidarys... Kodėl nėra nei menkiausių pastangų tas dvi padalintas Lietuvas jungti į vieną plačią? Ar valstybei paprasčiau tiesiog sakyti: "Nedaug mūsų užsienyje, vos 18 procentų..." ir nieko nedaryti?

Savo kovo 11-ąją švenčia Argentinos lietuviai. Pasak statistikos, jų ten iš viso vos 370...

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!