Naujienos

Lietuvių fotomenininkui – Prancūzijos apdovanojimas

23/06/2015
602647671433be17fbcbb

Projekto „Yra šalis…“ DEŠIMT+ Menininkų kategorijoje pristatomam vienam žymiausių lietuvių fotomenininkų Antanui Sutkui už indėlį į prancūzų kultūros sklaidą bus įteiktas Prancūzijos kultūros ministro apdovanojimas.

Šį apdovanojimą Prancūzijos kultūros ministras skiria iškiliems menininkams, kurie yra susiję su Prancūzija ir kurie padeda skleisti prancūzų kultūrą pasaulyje. A. Sutkus prieš 50 metų nufotografavo Žaną Polį Sartrą (J. P. Sartre) ir tai yra labai svarbu ne tik A. Sutkaus, bet ir Ž. P. Sartro gyvenime. Ši nuotrauka ne tik padėjo vystytis A. Sutkaus karjerai, bet tuo pačiu tapo svarbia ir J .P. Sartro gyvenime. Mes, prancūzai, esame įsiminę tris keturias ar penkias Ž. P. Sartro nuotraukas, jos yra mūsų širdyse, viena jų – A. Sutkaus, kuri dabar yra labai žymi“, – teigia Prancūzijos kultūros atašė Lietuvoje Lysiane Caron.

Skirti apdovanojimą fotomenininkui rekomendavo Prancūzijos ambasada Lietuvoje. Apdovanojimo ceremonija vyks Prancūzų institute Vilniuje antradienį, birželio 23 dieną.

1964 m. Nobelio literatūros premiją gavęs, tačiau jos atsisakęs prancūzų rašytojas, dramaturgas Ž. P. Sartras su savo ilgamete drauge prancūzų filosofe Simone de Beauvoir į Lietuvą buvo atvykęs 1965-aisiais. Tąkart tarp svečius lydėjusių asmenų buvęs fotografas A. Sutkus keliose nuotraukose įamžino porą Kuršių nerijoje.

Prancūzijos kultūros ministro apdovanojimą yra gavę šeši lietuviai: 1995-aisiais po mirties juo buvo apdovanotas teatro režisierius Juozas Mitlinis, 1998-aisiais apdovanojimas skirtas muzikologui Juozui Antanavičiui, dabartiniam Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovui Gintautui Kėvišui ir teatro režisieriui Rimui Tuminui (skaityti pristatymą projekte „Yra šalis…“), 2011-aisiais – fleitininkui Algirdui Vizgirdai ir teatro režisieriui Oskarui Koršunovui (skaityti pristatymą projekte „Yra šalis…“). Kasmet šis apdovanojimas skiriamas 960-čiai asmenų, iš jų – tik apie 160 ne prancūzams.

 

1939-aisiais gimęs A. Sutkus Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką, jis buvo Lietuvos fotografijos meno draugijos įkūrimo iniciatorius, Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas. Per savo karjerą fotomenininkas yra surengęs per du šimtus parodų, jam 1997-aisiais suteiktas Didžiojo Lietuvos Kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinas, 1998-aisiais jis apdovanotas Vyriausybės meno premija. 2003-iaisiais A. Sutkui skirtas ir aukščiausias šalyje kultūros apdovanojimas – Nacionalinė kultūros ir meno premija. Plačiau apie Antaną Sutkų skaitykite jį pristatančioje „Yra šalis…“ DEŠIMT+ Menininkų kategorijos skiltyje (spausti čia).

 

 

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!