Paulina Mongirdaitė - pirmoji Lietuvoje ir viena iš pirmųjų pasaulyje fotografių moterų.
Gimusi 1865-iais Raseinių apskrityje, bajorų Mongirdų šeimoje, 1885-siais Paulina su tėvais atsikėlė gyventi į Palangą. Lankydamasi pas seserį Varšuvoje, mergina susidomėjo ką tik atsiradusios fotografijos galimybėmis (želatininės fotografijos plokšteles R. Maddoxas išrado tik 1871 m., pirmąją fotojuostą G. Eastmanas pagamino 1885 m.). Grįždama į Palangą, Paulina atsivežė fotoreikmenis ir 1889 m. atidarė savo fotografijos pavilijoną (pavilijonas stikliniu stogu ir siena buvo pastatytas prie jos namo sienos, dabartinėje Vytauto gatvėje). Pripažinę Paulinos sugebėjimus, grafai Tiškevičiai užsakė pas ją Palangos bei Kretingos parkų fotografijas. Ji taip pat daugelyje nuotraukų įamžino Tiškevičių šeimos narius, fiksavo Palangos, Kretingos, Darbėnų kraštovaizdį, pavilijone padarė daugelio miestelėnų nuotraukas.
Įdomu tai, kad iki XX a. pradžios vienintelė žinoma moteris fotografė buvo britė J. M. Cameron – fotografuojančių moterų nebuvo nei JAV, nei Rusijoje. Pirmoji Vokietijos moteris fotografė darbą pradėjo tik 1909 m. Drezdene.
Pati Paulina buvo gana silpnos sveikatos, maždaug nuo I pasaulinio karo pradžios fotografija nebeužsiėmė. Mirė nuo vėžio 1924 m. lapkrityje, palaidota Palangos kapinėse.
Jūsų dėmesiui – keletas Paulinos Mongirdaitės įamžintų Palangos vaizdų iš 1914-1916 m. išleisto jos nuotraukų albumo (originalas saugomas Lenkijos nacionalinėje bibliotekoje).