Šiandien projekto Mokslininkų kategorijoje pristatomų asmenybių gretas papildo trys užsienyje gyvenantys lietuvių kilmės mokslininkai. Karo laikais su tėvais į vakarus pasitraukę ir ten gyvenimus sukūrę vyrai iki šiol palaiko glaudžius santykius su gimtąja šalimi, padeda mūsų mokslininkams megzti tarptautinius ryšius, dalijasi su mūsų studentais vakarietiška patirtimi.
Jie – Lietuvos mokslo „ambasadoriai“ užsienyje, mūsų mokslinio potencialo šaukliai, savo didžiais profesiniais pasiekimais garsinantys mus už Lietuvos ribų.
Tai:
Okeanologas, fizinių mokslų daktaras, Delavero universiteto (JAV) Jūrų ir žemės studijų koledžo profesorius emeritas, Nuotolinių tyrimų centro direktorius Vytautas Viktoras Klemas
Pasiekimais okeanologijos mokslo srityje garsėjantis lietuvių kilmės mokslininkas. Vienuolikoje pasaulio valstybių vadovauja krantų tyrimo projektams, konsultuoja UNESCO, NASA, JAV geologų ir kitas organizacijas, užsienio valstybių vyriausybes. Sukaupta patirtimi ir žiniomis aktyviai dalijasi su gimtosios šalies mokslininkais, padeda megzti ryšius su užsienio mokslo institucijomis, organizuoja pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumus.
Prof. dr. V. V. Klemo pristatymą Mokslininkų kategorijoje skaitykite čia.
Edukologas, lietuvybės ir lituanistikos populiarintojas, Tasmanijos universiteto Australijoje profesorius emeritas, mokslų daktaras Algimantas Patricijus Taškūnas
Žymus australijos lietuvių edukologas, lietuvių kalbos mokymo užsienyje prasmės skleidėjas, lituanistikos studijų Australijos žemyne steigėjas. Profesoriaus dėka australijoje pradėta dėstyti lietuvių kalba, australų studentai ėmė rengti disertacijas apie lietuvių kalbą, literatūrą ir pačią Lietuvą. Anglų kalba jo leidžiami žurnalai „Baltic news“, „Lithuanian paper“ skleidžia lietuvybę visame pietų pusrutulyje.
Prof. dr. A. P. Taškūno pristatymą Mokslininkų kategorijoje skaitykite čia.
Chemikas, chemijos mokslų daktaras, Queen’s universiteto Kanadoje profesorius emeritas Viktoras Algirdas Sniečkus
Vienas garsiausių lietuvių kilmės chemikų pasaulyje. Profesoriaus darbai įnešė svarų indėlį į organinės ir organinių metalo junginių chemijos vystymąsi, jo susintetintus junginius naujų vaistų kūrimui naudoja pasaulinės farmacijos kompanijos. Nors jau kelis dešimtmečius dirba Kanadoje, prof. Sniečkus iki šiol glaudžiai bendradarbiauja su gimtosios šalies mokslininkais, padeda jiems megzti tarptautinius ryšius, gauti lėšų moksliniams darbams, organizuoja Lietuvoje mokslines konferencijas, sulaukiančias net Nobelio premijos laureatų dėmesio.
Prof. dr. V. A. Sniečkaus pristatymą Mokslininkų kategorijoje skaitykite čia.