Naujienos

UNESCO atmintinų paveldo objektų sąraše – 7 naujienos iš Lietuvos

25/05/2015
22744065zoomedimg1663

Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinis registras papildytas septyniais svarbiais Lietuvai paveldo objektais.

Šiais metais į nacionalinį registrą įrašyti keturi nacionalinės ir trys regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektai.

Nacionalinį registrą šiemet papildė pergamentų kolekcija (Lenkijos karaliaus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto II (1563 m.) ir 1568 m. LDK bajorų katalikų ir stačiatikių teisių valstybės tarnybos ir žemėvaldos srityse sulyginimo privilegijos), saugoma Lietuvos nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, taip pat grafikos darbas „Gardino vaizdas“, saugomas Nacionaliniame muziejuje LDK valdovų rūmai, popiežiaus Klemenso VIII brevė „Quae ad sanctorum“, saugoma Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje.

Taip pat sąrašą papildė Pranciškaus Šrubauskio parengto katekizmo antrosios laidos egzempliorius ir Antano Baranausko vertimo „Biblija. Rasztas Szwentas Seno ir Naujo Testamento“ bei „Knįga Psalmu“ rankraščiai, saugomi VU bibliotekoje, Lietuvos dvarų parceliacijos, kaimų ir miestelių išskirstymo viensėdžiais ir sklypais planai, saugomi  Lietuvos centriniame valstybės archyve, ir dokumentai ant beržo tošies (Sibiro tremtinių laiškai), saugomi Genocido aukų muziejuje.

UNESCO programa „Pasaulio atmintis“ buvo pradėta vykdyti 1992 metais. Jos tikslas yra atverti valstybinius ir privačius archyvus, muziejus, bibliotekas ir paviešinti juose saugomus išskirtinius dokumentus, sudaryti pasaulinės vertės dokumentinio paveldo registrą. Šiai programai priklausančiame Lietuvos nacionaliniame registre jau įrašyti 56 rašytiniai dokumentai, šelako plokštelių, fotografijų kolekcijos, brėžiniai, žemėlapiai, piešiniai ir kino juostos.

2015 m. gegužės 21 dieną Prezidentūros Kolonų salėje vykusios iškilmingos Nacionalinio dokumentinio paveldo registro „Pasaulio atmintis“ liudijimų įteikimo ceremonijos dalyvius pasveikino kultūros viceministras Romas Jarockis. Iškilmėse dalyvavo Kultūros ministerijos, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos, kultūros paveldą saugančių ir puoselėjančių institucijų, organizacijų atstovai.

 

* LR Kultūros ministerijos informacija, Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos fotografija.

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!