Naujienos

Yra šalis, departamentais austa

21/09/2015
sakutes

Lietuva - viena iš lyderių pasaulyje pagal gydytojų skaičių: 1000-iui gyventojų tenka 4,12 gydytojo. Pagal šį rodiklį mus lenkia tik Austrija (4,83 gydytojo), Kuba (6,72 gydytojo), Gruzija (4,27 gydytojo), Monakas (7,17 gydytojo), Norvegija (4,28 gydytojo) ir Rusija (4,31 gydytojo). Tačiau pas gydytoją lietuviui pakliūti berods sunkiau, nei Naujosios Gvinėjos papuasui: gali tekti eilėje laukti pusmetį ir daugiau. Nėra ką ir kalbėti apie tai, jog daugelio ligų atveju svarbi kiekviena pradelsta diena... Ar mūsų gydytojai  tokie lėtapėdžiai ir nevykėliai? Jokiu būdu! Lietuvos medikų parengimas – visai geras, turime daugybę visame pasaulyje pripažintų specialistų. Žvilgtelkite kad ir į mūsų projekto „Dešimt+“ medikų kategoriją, kurią galėtume pildyti ir pildyti naujomis pavardėmis! Tai kur slypi problema??

Žvilgtelkim ir į kitas mūsų valstybės gyvenimo sritis. Niekas nesiginčys: lietuviai – tikrai darbšti tauta. Tačiau mūsų atlyginimai prie pačių mažiausių Europoje. Turime daugybę gabių išradėjų, mokslininkų, verslininkų, tačiau šalis nuo to neturtėja. Turime didžiulį būrį gerų mokytojų, tačiau raštingumas vis prastėja (panašu, jog greitai didelė dalis abiturientų nesugebės be klaidų parašyti ir savo pavardės). Tą bėdų sąrašą galima ilgai tęsti, tačiau negaiškim. Nereikia būti pranašu, kad plika akim pastebėtum: visos tos bėdos – prasto vadovavimo rezultatas. Visus nepriklausomybės metus Lietuvą vargina išmintingos vadybos ir sąžiningo gaspadoriaus stoka.

O kas valdo šalį? Virš 500 vyriausybinio pavaldumo ministerijų, departamentų, valdybų, inspekcijų, biurų, akcinių bendrovių, viešųjų įstaigų ir kitokio plauko kontorų. Virš 500! Šis valstybės nesuvairuojantis „gargaras“ talpina virš 50 tūkstančių darbuotojų. Vien jų atlyginimai kasmet biudžetui atsieina daugiau, kaip milijardą eurų. Dar pridėkime tūkstančių pastatų išlaikymą, 5 tūkstančius tarnybinių automobilių, dešimčių tūkstančių darbuotojų telefonų, mokymų, komandiruočių į platųjį pasaulį išlaidas ir t.t. O dar pridėkime ir tuos tūkstančius savivaldybėms pavaldžių kontorų kontorėlių! Ko tada stebėtis, kad į bet kokį klausimą turim vienintelį „biudžetinį“ atsakymą: „Pinigų nėra!“ Kas beatsitiktų – vaikai kristų per langus, skęstų lėktuvas ar banditai bagažinėje degintų gyvą žmogų – visos 500 kontorų veiks pačioms sau pasirašytų instrukcijų „ribose“ ir kaltų neatsiras. Dar blogiau: daugelis šių kontorų jau seniai tapo prekybos objektais – dėl valdžios besigrumdančios partijos tarpusavyje dalinasi jų valdymą, galimas įtakos sferas ir pinigų kontrolę. Sakysit – kitaip ir neįmanoma?! O jūs pabandykit Estijoj gatvėje nusipirkti kontrabandinių cigarečių ir iš karto suprasit skirtumą tarp dviejų kaimyninių šalių valdymo!

Įdomumo dėlei pasižiūrėkim, kas administruoja kitas valstybes. Štai D. Britanijai (turinčiai senas biurokratizmo tradicijas, 60 mln. gyventojų, daugybę imigrantų, užjūrio valdas ir visą didelės turtingos valstybės socialinę infrastruktūrą) valdyti pakanka 320 valstybinio pavaldumo įstaigų. Į šį skaičių jau įtraukta ir daugiau kaip 30 nacionalinių muziejų bei parkų ar netgi tokios egzotiškos, 0 etatinių darbuotojų turinčios įstaigos, kaip "D. Britanijos-Indijos apvalusis stalas". Antrą pagal plotą pasaulyje Kanadą suvaldo vos 220 valstybinio pavaldumo įstaigų. (Beje, skirtingai nuo Lietuvos, visą informaciją apie didžiųjų šalių administravimą - įstaigų, etatų skaičių ir pan. - galima laisvai rasti internete). Ar D. Britanijoje ar Kanadoje mažiau tvarkos, nei pas mus?

Pabaigai aiškiai konstatuokim, kad Lietuvos valstybės vaikas tarp devynių auklių, kurios apie auklėjimą nieko nenutuokia. Jos tiesiog yra tam, kad gautų algą.

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!