Naujienos

Yra šalis. Nėra prioritetų

22/02/2016
kriu

Streikuoja mokytojai. Ir nekeista – kažkodėl prieš porą savaičių ekonomisto Nerijaus Mačiulio paskelbta mokytojų atlyginimų statistika buvo netikėta staigmena tik mūsų politikams. Visi kiti tai žinojo ar bent nujautė. Pasipylė kaltinimai ekonomistui, neva neteisingai suskaičiavo, televizijos ir radijo laidos pradėjo svarstyti, kaip reikėtų reformuoti švietimo sistemą, kad mokytojų skaičius sumažėtų ir algos pakiltų. Tuo viskas ir pasibaigė. Juk viską galima uždengti banalia fraze: „Pinigų nėra!“.

Lietuvos mokytojų metiniai atlyginimai

Nėra pinigų ir jauniesiems mokslininkams – vos už poros dienų pasirodė ir dar vienas daug pasakantis grafikas:

Jaunųjų mokslininkų metiniai atlyginimai

Pasakykim paprastai: mokyklose ir mokslo įstaigose gimsta valstybės ateitis. Nuo jų priklauso, kokį rytojų turėsim. Akivaizdu, kad net ir skylėtame valstybės biudžete visų pirmiausiai pinigai turi būti skiriami šiai sričiai. Padorūs pinigai, kad būti mokytoju ar mokslininku nebūtų gėda. O tada jau bus galima kalbėti apie reformas, efektyvinimą ir t.t. Mūsų projekte „Dešimt +“ turime ir mokytojų kategoriją, labai didžiuojamės tais žmonėmis ir jų darbu. Nuoširdžiai atsiprašome, kad neįmanoma čia išvardinti visų savo profesijai pasišventusių mokytojų – jų labai daug. Lietuviukai kasmet skina prizus įvairiose pasaulinėse olimpiadose, muzikos ir meno konkursuose, dešimtys kasmet be vargo įstoja į oksfordus kembridžus. Visa tai – mokytojų triūso vaisiai. Tai, kad auga visiškai nauja, laisvai mąstanti ir kūrybinga karta – ir mokytojų nuopelnas.

O valdžia jiems sako: „Pinigų nėra. Nėra pinigų valstybės ateičiai.“ Užtat be problemų pinigų atsiranda valstybe save vadinančių valdininkų armijai, daugybės valdiškų kontorų patalpų blizgančiai renovacijai, keliatūkstantinės valdiškų automobilių „gvardijos“ išlaikymui, mistinių projektų, studijų ir į niekur nevedančių programų finansavimui ir dar bala žino kam. Vienam gobelenui į Valdovų rūmus nupirkti irgi atsiranda pusė milijono. Bet juk visa tai tiesioginės įtakos mūsų rytojui neturi, tai pinigų taškymas. Sočios, šiltos valdininkų šiandienos aprūpinimas. Todėl kalbėti reikia iš esmės: per visą mūsų nepriklausomybės laikotarpį valdžia nenusistato prioritetų. Būtų prioritetai – atsirastų ir pinigų jiems įgyvendinti. Apie rytojų valdžioje niekas negalvoja. Imama čia ir dabar. O mokytojams nelieka.

Sakysit, esam pernelyg kategoriški? Tada įvardinkim dar vieną skaičiuką – parlamentarų algas. Tų pačių, kurie ir tvirtina biudžetą. Ir patys savo algą nusistato. Eilinis Lietuvos seimūnas per metus gauna 30380 eurų (plius priedą už tarnybos Lietuvai stažą, plius kanceliarines išlaidas). Ispanijos parlamentaro metinė alga - 38000 eurų. Pasižiūrėkit į lietuvių ir ispanų mokytojų algų skirtumą ir suprasit: kadaise mūsų valdžios vyrus ir moteris ugdė ne patys geriausi pedagogai. Neišmokė nei sąžiningumo, nei padorumo, nei atsakomybės ar patriotiškumo...

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!