Naujienos

Balandžio 17-toji – Lietuvos energetikų diena

17/04/2015
300px LightBulbEdisonSeries21501

Šiandien, balandžio 17-tąją, minima Lietuvos energetikų diena. Prieš 123-ejus metus, 1892-ųjų balandžio 17-tąją, kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare Rietave buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė. Šis įvykis tapo visos Lietuvos energetikos istorijos atskaitos tašku.

Pirmojoje Lietuvos elektrinėje buvo įrengtas 69,5 m² kaitinamojo paviršiaus garo katilas, garo variklis ir 110 V įtampos Grammo elektros srovės generatorius. Elektrinės eksploatavimo metu ją aptarnavo du darbininkai. Pirmiausia apšvietimas buvo įrengtas dvaro rūmuose ir parke, vėliau – Rietavo bažnyčioje, dvaro ūkiniuose pastatuose ir turtingųjų miestiečių namuose.

Šiandien elektros energija pasiekia visų mūsų namus. Be jos neįsivaizduojame savo gyvenimo. Tačiau vis opėjanti pasaulinė energetikos problema mums kužda, kad, norėdama patenkinti augantį ateinančių kartų energijos poreikį, žmonija jau dabar turi keisti savo santykį su gamta ir vis plačiau kultivuoti ekologiškų ir atsinaujinančių šaltinių energetiką.

Lietuvos energetikų dieną džiaugiamės, kad Lietuvoje turime mokslininkų, inžinierių, verslininkų, neabejingų pasaulinės energetikos ateičiai ir žengiančių koja kojon su jos palaikymo tendencijomis. Dalį jų turime garbės pristatyti ir projekte „Yra šalis“. Žinote daugiau pagarbos vertų energetikos mokslams atsidavusių mūsų tautiečių? Drąsiai siūlykite!

 

Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto dekanas doc. dr. Alfredas Lankauskas kartu su kolegomis pagamino daugiau kaip 3 kWh elektros energijos per parą sukaupiančią ir mažiau kaip 2000 Lt kainuojančią kombinuotą alternatyvios energetikos jėgainę. Išleido knygelę „Kaip pačiam pasigaminti modernią saulės ir vėjo jėgainę“. Drauge su talkininkų komanda sukonstravo pirmąjį Lietuvoje vandeniliu varomą automobilį. Skaityti docento pristatymą Inžinierių kategorijoje ir atiduoti už jį savo balsą galite paspaudę ČIA.

 

 

 

 

 

Įmonių grupės „Arginta“ įkūrėjai ir vadovai Artūras Mrazauskas ir Gintautas Kvietkauskas 2009 m. nusprendė investuoti ir į atsinaujinančių šaltinių energetiką – ėmėsi projektuoti ir statyti saulės baterijų jėgaines. 2011 m. jų iniciatyva ir lėšomis buvo atidaryta didžiausia Baltijos šalyse saulės baterijų bandomoji jėgainė-laboratorija, kurioje tiriama, kokio tipo saulės elementai labiausiai tinkami Lietuvos sąlygomis. Jėgainėje atliekamų mokslo tiriamųjų darbų rezultatais įmonių grupė dalijasi su šalies universitetais, o saulės pagamintą energiją atiduoda į Lietuvos elektros tinklą. Skaityti „Argintos“ vadovų pristatymą Verslininkų kategorijoje ir atiduoti už juos savo balsą galite paspaudę ČIA.

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!