Naujienos

Lietuviški pėdsakai (1)

21/05/2015
Pink Singer

Kas bendro tarp dainininkės Pink, romano „Rugiuose prie bedugnės“ ir parduotuvių tinklo „Marks & Spencer“? Atsakymas paprastas – visus juos sieja lietuviška kilmė.

Rašytojo Džeromo Deivido Selindžerio romanas „Rugiuose prie bedugnės“ tapo tikru XX a. maištaujančio jaunimo himnu, visame pasaulyje pripažinta literatūros klasika. 1919 m. Manhetene gimusio Dž. D. Selindžerio senelis žydų kilmės Simonas – XIX a. išeivis iš Lietuvos. Įdomi rašytojo biografijos detalė: per II pasaulinį karą Dž. Selindžeris tarnavo JAV kariuomenės kontržvalgyboje Europoje, jis buvo tarp pirmųjų sąjungininkų kareivių, įžengusių į išlaisvintas koncentracijos stovyklas. Laisvai kalbėjęs keliomis užsienio kalbomis, jis padėdavo apklausti karo belaisvius.

Džeromas Deividas Selindžeris (1919-2010)


Bene kiekvienam žinomas rūbų parduotuvių tinklas „Marks & Spencer“, turintis pasaulyje apie 540 parduotuvių.  Mažiau kam žinoma, kad jo įkūrėjas Mikelis Marksas tarp 1859 ir 1864 metų gimė Slonime (dabartinė Baltarusija) ir savo vaikystę praleido Vilniaus turguje, kartu su tėvu prekiaudamas rūbais. 1882 m. M. Marksas emigravo į Angliją, Lydsą. Prekyba nebrangiais rūbais jam ir ten sekėsi (tai jis sukūrė prekybinį principą „viskas už vieną pensą“). Prireikus verslo partnerio, britas Tomas Spenceris sutiko investuoti į bendrą jų kompaniją 300 svarų – taip atsirado „Marks & Spencer“. Sėkmingai M. Markso vystoma kompanija (pradėjusi nuo vieno prekystalio Lydso turguje) XX a. pradžioje jau turėjo 36 filialus visoje Anglijoje. 1907 m. Mikelis Marksas mirė, jo verslą perėmė sūnus Simonas. Tėvo atminimui sūnus įkūrė prekinį ženklą „St Michael“.

Mikelis (Michael) Marksas


Charizmatiška, darbšti, nuolat šokiruojanti ir pardavusi pasaulyje daugiau kaip 130 mln. diskų – dainininkė Pink. Į įtakingiausių muzikos pasaulio moterų dešimtuką patenkanti, vienus iš didžiausių pasaulyje koncertinių turų rengianti atlikėja – taip pat su lietuviškos kilmės žymėmis. Alecia Moore (toks tikrasis dainininkės vardas) protėviai, Lietuvos karaimai, XIX a. tuokėsi su Rygos žydais ir vokiečiais, vėliau persikėlė gyventi į Angliją ir JAV. Pati dainininkė apie save sako: „Esu airiška-vokiška-lietuviška žydė“.

Pink


Daugiau šia tema:

Antarktidos žemėlapyje - lietuviška pavardė

Populiariausių JAV monetų autorius - lietuvis

Lietuvio indėlis dešifruojant "Enigmos" kodą

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!