Naujienos

Sietynas ir broliai šlapukai

10/07/2013
vysnios

Liepos 10-oji tradiciniame kalendoriuje vadinama Septynių brolių miegančiųjų diena. Kaimo senolių išmintis sako, kad ji esanti labai reikšminga antrosios vasaros pusės orams. Jei tądien lyja, nesiliaus pliaupti septynias dienas, o gal lietingos bus ir visos septynios savaitės ar 40 dienų. Žemaitijoje, kur lietaus dažnai būna per daug, toji diena vadinama „broliais šlapukais“ arba dar tiesmukiškiau... Jeigu tądien visai nelyja, irgi blogai – stos sausra ir rugių derlius bus visai menkas.


Septynių brolių dienos ankstų rytą prieš pat saulėtekį galima įžiūrėti patekant Sietyną (astronomų žvaigždėlapiuose tai – Plejadės, padrikasis žvaigždžių spiečius M45 Tauro žvaigždyne). Pavadinimas Plejadės kilo iš graikų mitologijos – taip pavadintos kalnų nimfos. Senovės indų legendose tai – septyni šokantys broliai. Stebuklinga melodija juos prikėlė iš miego ir šokdami jie pakilo į dangų. Tik vienas nukrito žemėn. Indiškas pavadinimas – Kartikeya. Šio įsidėmėtino dangaus šviesulio skliaute nesimatė nuo pat pavasario sėjos pradžios. Paklausus senų žmonių, kiekgi žvaigždžių turi Sietynas, dažniausiai išgirsime atsakymą – septynias. Iš to ir kildintinas šios dienos pavadinimas „Septyni broliai miegantys“, vėlesniais laikais pagrįstas ir legenda apie septynis brolius krikščionis, III amžiaus viduryje Romos imperatoriaus Decijaus pasmerktus bado mirčiai ir uždarytus oloje, bet ten giliai įmigusius. Net dviem šimtam metų! Lietuviai šį įvykį „apgyvendino“ Kijeve – tuometiniame valstybės pakraštyje, tikriausiai siedami su tenykščiu olų vienuolynu – „Pečerskaja Lavra“. Broliai neva turėję septynias Kristaus žymes ir galią nulemti vasaros orus. Todėl spėjama, kad jei liepos 10-ąją – lyja, broliai esą prabudę ir einą nusilengvinti.

Kita legenda byloja, neva antrajame mūsų eros amžiuje septyni broliai kartu su motina romėne Felicita buvę nukankinti. Moteris buvusi našlė, apaštalavusi tarp pagonių, todėl krikščionys ją vertę išsižadėti savo tikėjimo. Dėl to vieną paskui kitą nukankinę jos sūnus. Bet motina tikėjimo taip ir neišsižadėjusi, o vaikus padrąsinusi mirti garbingai. Galiausiai ir pati buvusi nužudyta. Nuo to laiko „Septyni broliai miegantys“ liepos 10-osios naktį esą pasirodantys danguje Sietyno žvaigždyno pavidalu ir vėl užmiegantys.


Pasak hidrometeorologijos specialistų, dabar jau nė vienu iš tų pastebėjimu nebegalima pasitikėti, nebent jie išsipildo atsitiktinai – septyni miegantys broliai orų neužsako. Mat dėl intensyvios žmonių veiklos prasidėjusi klimato kaita palietė pačius įvairiausius gamtos procesus ir diktuoja savo sąlygas. Garsus šalies meteorologas ir klimatologas Vaclovas Ščemeliovas tiesmukas: nėra jokio mokslinio pagrindimo tikėti brolių šlapukų prognozėmis. Tiesiog šis vasaros laikotarpis dar nuo senų laikų pastebėtas kaip išsiskiriantis didesniu kritulių kiekiu. Bet ir tai nėra visiškai teisinga: kartais vienu vasaros laikotarpiu būna daugiau kritulių, kartais – kitu. Esą nieko keista, kad vasarą, ypač po karštymečio, kritulių padaugėja, nes kritulių pagausėjimas yra susijęs su didžiausiomis oro temperatūromis, tokį metą daugiau drėgmės išgaruoja iš žemės, jos pritvinksta debesys, susikaupusi šiluma sukelia ciklonų pagyvėjimą, o jie lemia gausesnius kritulius. Štai taip paprastai „brolių šlapukų“ prognozes aiškina mokslininkas. (Rochus Hess nuotr. Plejades)


 

Beje, „Septyni miegantys broliai“ – taip vadinasi mūsų projekto dalyvio, žymaus lietuvių prozininko ir dramaturgo Kazio Sajos knyga paaugliams ir apie paauglius, apie amžinus kaip pasaulis, bet kaskart vis kitaip atskleidžiamus tėvų ir vaikų santykius, apie bundantį meilės jausmą, apie gyvenimą žemai ir aukštai.

Knygoje papasakota berniuko draugystė su seneliu, išmokiusiu jį svarbių dalykų – drąsos ir mylėti.

 

(Nuotr. Septyni miegantys broliai / mažas romanas nebemažam skaitytojui / Kazys Saja; iliustravo Giedrius Jonaitis. – Vilnius: Alma littera, 2009)

 


 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!