Naujienos

Yra šalis - nėra pinigų? Nesąmonė! (1)

21/03/2017
Zulu

Kas mūsų šalyje blogo beatsitiktų, visada paaiškėja, kad situacijai pagerinti reikia papildomų valstybės tarnautojų ir pinigų jiems. Bent keliems visą parą budintiems vaiko teisių apsaugos specialistams, bent keliems  savižudybių prevencijos darbuotojams, bent keliems psichologams kiekviename rajone... Valdžia šaukia: "Pinigų nėra!" ir dairosi, kokį mokestį dar galima padidinti ar įvesti, kad išspausti milijoną kitą. Tiesa, ta pati valdžia čia pat nustemba, kad vaiko reikalais Lietuvoje rūpinasi 14 institucijų, bet vieno vaikuko apsaugoti nuo uždaužymo negali jos visos kartu sudėtos. (Pats sau vienas gydytojas R. Kėvalas sugeba vaikus ginti labiau, nei visa valstybinė "mašinerija").  Tai štai ir pasidomėkim bent trumpai, ko vertos ir kaip atrodo mūsų valstybinės tarnybos.

1. Slibinas devyngalvis

Šiandien šalį valdo 587 respublikinio lygio institucijos: ministerijos, departamentai, inspekcijos, valdybos, biurai, tarnybos ir t.t. (Savivaldybių lygio įstaigos į šį skaičių neįeina, tokių dar kelis tūkstančius priskaičiuotume.) Iš mokesčių mokėtojų kišenės duoną valgo 54500 valstybės tarnautojų. Apie kasmet milijardą eurų algoms "sučiulpiantį" valstybės tarnautojų aparatą jau esame rašę – nuo tada situacija tik pablogėjo. Ar tėvai vaikus į šulinius sumeta, ar lėktuvas į jūrą nukrenta, ar mergina bagažinėje sudeginama, ar ne tą žmogų palaidoti atiduoda - iš valstybės institucijų jokios naudos ir pagalbos. Nes jos visos "veikė savo kompetencijos ribose" ir yra nekaltos. Nes jų yra ryškiai ryškiai per daug. Neveiksnių. Nereikalingų. Parazitinių. Bet kuris įsižeidęs valstybės klerkas dabar pasakys: "Rėkauja čia ant bačkos pasilipę, ką jie nusimano apie tokį sudėtingą procesą, kaip valstybės valdymas?!" Nerėkaukim, apsidairykim aplink. Kad ir po mūsų taip mėgstamą D. Britaniją.

2. Europietiškas valdymas

Niekas nesiginčys – tvarkos Anglijoj daug daugiau. Jų socialinės tarnybos aprėpia daug daugiau, nei mūsiškės, pasirūpina ir gausybe emigrantų (jau kas kas, o lietuviai tai tą žino...). Jų Gynybos ministerija, žvalgybininkai ir saugumo tarnybos – stipriausi Europoje. Jie turi užjūrio valdų, atskiras gausias keturių kraštų (Škotijos, Velso ir t.t.)  administracijas Jų probacijos tarnyba veikia puikiai, švietimo sistema negriuvinėja. Jie sąžiningai rūpinasi daugybe savo kultūrinio paveldo objektų. Tai štai: D. Britanijoje 1000 gyventojų atitenka 6,6 valstybės tarnautojo. O Lietuvoje – 19,1 tarnautojo! Valdininkų perteklium lenkiam Europą ne kokiais procentukais, o kartais! Tai kur dingsta tie tūkstančiai valstybinio lygio veikėjų, kad valdžiai norisi įdarbinti vis naujus ir naujus?

3. Smegduobės

Tiesiog imame tų mistinių valdiškų kontorų sąrašą ir bakstelim į bet kurį iš 587 pavadinimų. Atsitiktine tvarka. Štai Žemės ūkio ministerijos pavaldume esanti valstybinė įmonė "Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras". www.vic.lt. Įmonė sukūrusi ir administruoja kelias duomenų bazes: pasėlių plotų, žemės ūkio technikos, naminių augintinių čipų numerių, veislinių galvijų. Centras išduoda galvijų pasus, retkarčiais išleidžia brošiūrėles su žemės ūkio statistikos skaičiais. Kaip jūs manot, kiek žmonių reikia, kad tai nuveikti? Ogi 215! 15 skyrių ir departamentų! Suabejosit, gal ant pirštų skaičiuoja tuos veislinius galvijus, kad tiek rankyčių prireikė? Anaiptol! Centre pluša net 30 programuotojų, testuotojų ir sistemų administratorių. Koks nors NASA padalinys su tokiom programuotojų pajėgom tikriausiai sugeba kosminius laivus valdyti, o mes – tik mėšlo kratytuvus suskaičiuot. Kaip lietuviška, kaip valdiška! Centras turi tiek daug užduočių, kad veikia atskiras užduočių valdymo skyrius, leidybos skyrius, atskiri gyvūnų ir pieno apskaitos bei rinkos informacijos ir ekonominės analizės departamentai. Ir, žinoma, 6 darbuotojų teisės skyrius, 4 darbuotojų vidaus audito skyrius ir 9 darbuotojų buhalterija. Per metus šitas "šuniukų duombazės" centras valstybei kainuoja 6,8 mln. eurų. Absurdas ir pinigų taškymas, nutaisius rimtus veidus. Nejaukiai pasijutę, bandom domėtis, ar tokia veikla nederėtų užsiimti Statistikos departamentui. Oi ne, ten virš 400 valdininkų pluša prie visai kitų klausimų, skaičiuoja visais kitus dalykus! Bet kuris verslo čiupinėjęs pilietis pasakys - valdžios kontorose viskas daroma užpakaliu į priekį. Daugybėje kontorų, šimtuose. Štai jums ir pinigai vaiko teisių apsaugos specialistams. Jie guli kontorose.

O apie valdininkus, kaip reiškinį - pakalbėsim rytoj.

 

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!