Naujienos

Jausmai ir emocijos šokio kalba

29/04/2013
aura1

Viso pasaulio šokio bendruomenė ir entuziastai nuo 1982 m. balandžio 29 d. švenčia Šokio dieną. Šią dieną gimė ir prancūzų baletmeisteris Žanas Žoržas Noveras (1727-1810 metai). Jis buvo žymus choreografinio meno reformatorius ir teoretikas, „šiuolaikinio baleto tėvas".

Pagrindiniai kasmetinės Šokio dienos tikslai – atkreipti dėmesį į šokio meną, mėgautis šio meno universalumu, griaunančiu visus politinius, kultūrinius ir etninius barjerus, burti žmones visiems suprantama šokio kalba.

Šią dieną šokio kompanijos, mokyklos, organizacijos ir asmenys organizuoja veiklą, kurios tikslas – pasiekti šokio menu nesidominčią auditoriją. Kasmet šia proga viena iš šokio pasaulio įžymybių – šokėjas ar choreografas – perskaito pranešimą, kuris įvairiomis kalbomis paskleidžiamas daugiau nei 150.000 šokio profesionalų 200 pasaulio šalių.

Šokio menas kilo iš liaudiškų apeigų – šokių, skirtų padėkoti ir pagarbinti dievus. Vėliau tapo tiesiog malonumu, pramoga bei scenos menu, kuris jungia emociją, kūno plastiką ir lankstumą. Vis tik šokis ilgą laiką tebuvo operos ar vaidinimo dalis. Savarankiška scenos meno šaka baletas tapo tik XVIII a. antroje pusėje, kai prancūzų baletmeisteris Ž. Ž. Noveras įgyvendino reformas: jis atskyrė baletą nuo operos ir sujungė su antikine pantomima. Jo pastatytoje operoje „Medėja ir Jasonas" artistas Vesteris pirmą kartą išėjo į sceną be kaukės. Ž. Ž. Noveras stengėsi sujungti dailę, muziką, choreografiją, technikos ir šviesos efektus į vientisą dramatišką spektaklį. Šiandien gyvuoja be galo daug atskirų šokio krypčių, stilių ir visų jų ištakos neabejotinai susijusios su klasikiniu šokiu.

Minėdami tarptautinę šokio dieną pagerbkime ir mūsų projekte dalyvaujančius choreografus, šokėjus, šokio pedagogus.

Tai: Kauno modernaus šokio teatro „Aura“ įkūrėja ir meno vadovė Birutė Letukaitė. 1980 m. jos suburta šiuolaikinio šokio studija „Aura“ per tris gyvavimo dešimtmečius tapo vienu iš labiausiai šiuolaikiniame meno pasaulyje žinomų kolektyvų, atstovavusių Lietuvą 150 garsiausių šokio festivalių scenose dvidešimt penkiose šalyse. Plačiau apie B. Letukaitę skaitykite Menininkų kategorijoje.

Lietuvos baleto artistas, baletmeisteris choreografas Elegijus Bukaitis – neeilinė Lietuvos baleto bendruomenės asmenybė: energingas, ekscentriškas, su ypatingu humoro jausmu ir daugybe idėjų. Lietuvos valstybiniame operos ir baleto teatre E. Bukaitis pastatė Piotro Čaikovskio baletus „Spragtukas“ ir „Gulbių ežeras“, Adolphe‘o Adamo „Žizel“, Eduardo Balsio „Eglę žalčių karalienę“, Johanno Strausso „Žydrąjį Dunojų“, Antano Rekašiaus „Aistras“ ir „Aurą“, buvo vienas pirmųjų Klaipėdos muzikinio teatro choreografų. Plačiau apie E. Bukaitį skaitykite Visuomenės veikėjų kategorijoje.

Anželika Cholina – choreografė, šokėja, menininkė. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, vadovaujanti aktorių šokėjų kursui. 2000 m. ji su seserimi Greta įsteigė A|CH šokio teatrą. Tai viena žinomiausių Lietuvos choreografių, išskirtinių šokio spektaklių, kuriuose persipina klasikinio baleto, šiuolaikinio šokio ir vaidybos elementai, kūrėja. Plačiau apie A. Choliną skaitykite Menininkų kategorijoje.

Jūratė ir Česlovas Norvaišos – Lietuvos sportinių šokių šokėjai ir treneriai, pirmieji Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos šokių čempionai, ilgamečiai šokių klubo „Sūkurys“ vadovai. Sportinių šokių Lietuvoje pradininkai, lietuviškosios sportinių šokių mokyklos kūrėjai ir puoselėtojai. Šokėjų pora atvedė Lietuvos sportinius šokius į pasaulinį lygį, išugdė daugybę šokėjų, tapusių Europos ir pasaulio čempionais bei čempionatų prizininkais. Apie gerbiamus Jūratę ir Česlovą skaitykite Sportininkų kategorijoje.

Skaistutė ir Romaldas Idzelevičiai – tarptautinės klasės Lietuvos sportinių šokių šokėjai ir treneriai, daugkartinio pasaulio ir Europos sportinių šokių čempiono ansamblio „Žuvėdra“ vadovai. Ansamblio laimėjimų serija įspūdinga, joje šiandien sukaupta net aštuoni Lotynų Amerikos sportinių šokių ansamblių Europos čempionatų aukso medaliai ir 7 pasaulio čempionatų aukso medaliai  bei daug kitų aukštų prizinių vietų. Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Sportinių šokių katedroje profesorė Skaistė Idzelevičienė ir docentas Romualdas Idzelevičius rengia sportinių šokių specialistus. Plačiau apie gerbiamus Skaistutę ir Romaldą  skaitykite Sportininkų ketegorijoje.

Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko – Lietuvos šokėjai ant ledo, pasaulio ir Europos čempionatų prizininkai. Dailiojo čiuožimo profesionalai šokėjai, pirmieji Lietuvos atstovai, laimėję medalius dailiojo čiuožimo pasaulio pirmenybėse bei aukščiausią vietą žiemos olimpinėse žaidynėse iškovoję nepriklausomos Lietuvos sportininkai. Pasitraukę iš didžiojo sporto, šokėjai ant ledo atsidavė trenerių darbui, dailiojo čiuožimo pasaulio pirmenybėms ruošia kitas čiuožėjų poras, rengia įspūdingus ledo šou. Plačiau apie Margaritą ir Povilą skaitykite Sportininkų kategorijoje.

comments powered by Disqus

Lietuvą atkūrę vyrai (20). Jonas Basanavičius

JonasBasanaviciusLG1511 Gydytojas, pagrindinis Lietuvos valstybingumo ideologas ir iniciatorius, tautos patriarchas.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (19). Jonas Vileišis

640px JonasVileiis Teisininkas, leidėjas, ilgametis Laikinosios sostinės burmistras.
Skaityti daugiau »

Lietuvą atkūrę vyrai (18). Jokūbas Šernas

JokubasSernas Teisininkas, žurnalistas, evangelikas reformatas.
Skaityti daugiau »

Siūlyk kandidatą!