Menininkai - Dr. Kristina Sabaliauskaitė

645
sabaliauskaitebaltu lanku nuotr

Dr. Kristina Sabaliauskaitė

Dailės istorikė, rašytoja, žurnalistė, menotyros mokslų daktarė.

Atgaivindama istorinio romano žanrą Lietuvoje, 2008 m. debiutavo romanu „Silva rerum“, tapusiu dešimties leidimų sulaukusiu bestseleriu ir pripažintu „literatūros įvykiu“ Lietuvoje. Įvertintas kritikų ir kultūros istorikų, romanas skaitytojus pavergė autentišku, daugiasluoksniu, magišku ir įtraukiančiu pasakojimu apie XVII a. (1659-1667) atmosferą. Populiarių istorinių romanų autorė Kristina Sabaliauskaitė turbūt yra pirmoji lietuvių autorė, dėl kurios leidyklos varžėsi lyg aukcione.

1994–2005 m. K. Sabaliauskaitė studijavo Vilniaus dailės akademijoje, kur pasirinko dailės istorijos  (LDK Baroko studijų) specializaciją, 2005 m. VDA apgynė daktaro disertaciją „Danieliaus Schultzo tapybos kūrinių atributavimo problemos“. Stažavosi Varšuvos Meno istorijos Institute ir Londono Warburgo institute. Nuo 2002 dirba Londone dienraščio „Lietuvos rytas“ užsienio korespondente. Rašo straipsnius meno istorijos, dailės, dizaino temomis. Yra knygų apie Lietuvos dailės istoriją bendraautorė. Rašo reportažus į „Stiliaus“ savaitraštį.

2012 m. Kristina Sabaliauskaitė skaitytojams pristatė naują – visai kitokį – savo kūrinį „Danielius Dalba & kitos istorijos“. Apsakymų ir novelių rinkinyje nepabijojusi ironijos, provokacijų ir nenorminės kalbos vartojimo, rašytoja tikino nepataikavusi skaitytojams ir nebijanti, jei liks gerbėjų nesuprasta.

Kritiko nuomonė: „K. Sabaliauskaitė dabartinėje mūsų literatūroje konkuruoja tik pati su savimi. Suvaldyta, ritminga kalba, puslapiniai sakiniai, kuriuose nepasiklysti ir atokvėpio pauzes randi reikiamose vietose, yra dar vienas autorės visagalybės įrodymas. Ne taip dažnai mūsų autorių knygos skaitomos be jokių gailestingų nuolaidų ir visai ne iš patriotiškumo ir vertinamos ne kaip lietuvių, o kaip tiesiog literatūra“. Emilija Visockaitė, „Didieji patrioto lūkesčiai, arba Kritika ir apologija“. 

Kita veikla

Kristina Sabaliauskaitė už Kultūros ministerijos jai skirtą „Metų knygos“ piniginę premiją – 1000 litų – nupirko 43 knygas 13 Lietuvos provincijos bibliotekų, kurioms Kultūros ministerija drastiškai sumažino finansavimą. Knygos pasiekė Batniavos, Gilučių, Kaišiadorių, Krekenavos, Kulautuvos, Linkaičių, Miežiškių, Pakertų, Plungės, Pravieniškių, Žūbiškių, Žąslių, Žiežmarių bibliotekas – kai kurioms bibliotekoms tai buvo pirmos 2010 m. gautos knygos.

Nuo 2011 m. Vilniaus turizmo informacijos centras rengia ekskursijas romano Silva rerum takais po XVII šimtmečio Vilnių, kurių maršrutą parengė pati autorė.

 

Įvertinimas

2009 m. „Silva rerum“ tapo lietuviška Metų knyga.
2010 m. „Silva rerum“ kritikų oficialiai įvardinta viena iš dešimties įsimintiniausių dešimtmečio knygų.

2008 m. Jurgos Ivanauskaitės premija.
2009 m. „Silva rerum“ – lietuvių literatūros instituto Kūrybiškiausių knygų dvyliktuke.

2011 m. "Baltos lankos" išleido "Silva rerum II", septynių laidų sulaukusį tęsinį apie 1707-1710 Didijį Marą, tapusį perkamiausia knyga Nr. 1.

2011 m. Kristina Sabaliauskaitė Vilniaus miesto apdovanota „Šv. Kristoforu“ „Už Vilniaus atspindžius literatūroje“.

2011 m. „Silva rerum II“ tapo lietuviška Metų knyga.

 

(„Baltų lankų“ nuotr.)

 

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!