Mokslininkai - Akad. prof. habil. dr. Saulius Klimašauskas

197
klimasauskas

Akad. prof. habil. dr. Saulius Klimašauskas

Lietuvos biochemikas, profesorius, habilituotas fizinių mokslų daktaras, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto DNR modifikacijos tyrimo skyriaus vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas.

DNR modifikacijos tyrimų pradininkas Lietuvoje ir vienas iš šios srities autoritetų pasaulyje. 2012 m. Lietuvos mokslo bendruomenės buvo beveik vienbalsiai išrinktas Lietuvos dešimtmečio biologijos srities mokslininku. Profesorius visą gyvenimą paskyrė tam, kad išsiaiškintų, kaip veikia mūsų ląstelėse užkoduota genetinė informacija.

Mokslinė veikla

Pagrindinės mokslinių interesų sritys: epigenetika, DNR metiltransferazės, nukleorūgščių chemija, DNR analizės metodai. Profesorius tyrinėja DNR, kuria naujus DNR analizės metodus, aiškinasi, kaip veikia genetinis kodas, kaip vyksta genų reguliacija. Su epigenetika pastaraisiais metais siejama vis daugiau įvairių žmogaus ligų (pvz. šizofrenija, vėžys, diabetas), todėl epigenetinės genų reguliacijos išsiaiškinimas turėtų padėti sukurti ankstyvos tokių ligų diagnostikos metodus ar net užkirsti kelią tokių ligų vystymuisi. Su Toronto Psichikos ir priklausomybės ligų centro mokslininkais, vadovaujamais lietuvio prof. A. Petronio, prof. S. Klimašauskas pastaraisiais metais jau pasiekė stulbinančių atradimų smegenų epigenetinės reguliacijos srityje. Tyrinėdami žmogaus smegenų DNR, mokslininkai aptiko, kad DNR sritys, kuriose išsidėstę už protinę veiklą atsakingi genai, yra specifiškai modifikuotos. Viliamasi, jog išsiaiškinus tokių modifikacijų ypatumus ateityje pavyks efektyviau gydyti psichines ligas.

Yra išleidęs daug ypatingos mokslinės reikšmės straipsnių geriausiuose pasaulio mokslo žurnaluose. Vien per pastarąjį dvidešimtmetį publikuoti jo atradimai buvo pacituoti daugiau nei 2 tūkstančius kartų. Jam priklauso ir keletas svarbių patentuotų išradimų, kuriais sėkmingai naudojasi pagrindinės pasaulio biotechnologinės kompanijos („QIAGEN”, „Thermo Fisher Scientific“), gamindamos molekulinės biologijos ar medicininės diagnostikos priemones.

1990–1994 m. kaip vizituojantis mokslininkas dirbo viename žymiausių pasaulio tyrimo centrų ­– „Cold Spring Harbor Laboratory“, pas Nobelio premijos laureatą serą dr. Richard J. Roberts (JAV). 1994 m. sugrįžo į Lietuvą ir Biotechnologijos institute įkūrė DNR modifikacijos tyrimų laboratoriją (nuo 2010 m. VU Biotechnologijos instituto DNR modifikacijos tyrimų skyrius). 

 

Pedagoginė veikla

Vilniaus universiteto profesorius.

Osakos universiteto (Japonija) kviestinis profesorius (2002 m.).

Vadovauja studentų baigiamiesiems darbams, doktorantų disertacijoms.

 

Kitos pareigos 

„Epigenetics Society“ (tarpt. epigenetikos draugija) narys.

Europos žmogaus genomo organizacijos narys.

Lietuvos mokslo akademijos tikrasis narys.

Lietuvos biochemikų draugijos ir Lietuvos biotechnologų asociacijos narys.

Lietuvos mokslo premijų komiteto narys (2002–2008 m.).

 

Įvertinimas

2001 m. Lietuvos mokslo premija.

Dukart JAV Howardo Hugheso medicinos instituto tarptautinės mokslo tyrimų stipendijos laureatas.

Šv. Kristoforo apdovanojimas už nuopelnus mokslui (2011 m.).

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!