Sportininkai - Birutė Zalagaitytė-Kalėdienė

270
kalediene

Birutė Zalagaitytė-Kalėdienė

Lietuvos lengvaatletė, čempionė, trenerė, pirmoji iš Lietuvos lengvaatlečių pasiekusi pasaulio rekordą.

Pirmoji Lietuvos lengvaatletė, pagerinusi planetos rekordą. 1958 m. varžybų Tbilisyje metu nusviedusi ietį rekordinį atstumą, 1960 m. laimėjusi bronzos medalį Romos vasaros olimpinėse žaidynėse, 1964 m. užėmusi ketvirtą vietą olimpinėse žaidynėse Tokijuje, lengvaatletė iki šiol nepraranda sportinės formos. Nors jau išėjo į užtarnautą poilsį, su sportu neatsisveikino ir toliau įspūdingais laimėjimais garsina šalies vardą. 2005 m. pasaulio sporto veteranų žaidynėse ji iškovojo pirmą vietą, o 2008 m. Švedijoje pasiekė ieties metimo pasaulio rekordą amžiaus grupėje iki 75–erių metų. 

Pasiekimai

Sportuoti pradėjo dar mokydamasi Pilviškių vidurinėje mokykloje. Nors mokykla neturėjo sporto salės ir sąlygos sportuoti buvo labai kuklios, Birutės fizinio lavinimo mokytojas buvo didelis entuziastas ir uždegė ją meile sportui. Šią merginos veiklą palaikė ir Birutės tėvai – įrengė krepšinio ir tinklinio aikšteles, kad dukra turėtų kur sportuoti su bendraklasių merginų komanda. Visos sporto rungtys atkakliai merginai sekėsi puikiai: Birutė ir bėgiojo, ir į tolį šokinėdavo, ir žaisdavo krepšinį. Rimtai sportuoti ji pradėjo atvažiavusi studijuoti į Kauną. Žemės ūkio akademijos, kurioje mergina studijavo agronomiją, treneris, pamatęs, kaip Birutė žaidžia krepšinį, pasiūlė jai pradėti mėtyti ietį. Taip, būdama aštuoniolikos metų amžiaus, Birutė Zalagaitytė ir pradėjo profesionalias ietės metimo treniruotes, o jau po penkerių metų tapo ieties metimo pasaulio rekordininke. 1958 m. spalio 30 d. Tbilisio „Dinamo“ stadione per TSRS komandines lengvosios atletikos pirmenybes Birutė Zalagaitytė-Kalėdienė nusviedė ietį 57 m 49 cm ir pirmoji iš Lietuvos lengvaatlečių pasiekė pasaulio rekordą. Ankstesnį rekordą, priklausiusį australei A. Voitašek-Pazerai, ji pagerino net 9 cm. Tais pačiais 1958 m. Europos lengvosios atletikos čempionate ji užėmė antrą vietą. TSRS čempione Birutė Zalagaitytė-Kalėdienė iš viso tapo net tris kartus – 1958, 1959 ir 1960 m.

1960 m. pirmoji planetos rekordininkė iš Lietuvos dalyvavo savo pirmosiose vasaros olimpinėse žaidynėse Romoje, kur, nusviedusi ietį 53,45 m, tapo bronzos medalio laimėtoja, o 1964 m. Tokijo olimpinėse žaidynėse ji užėmė ketvirtąją vietą (56,31 m).

1966 m. svaiginančių aukštumų sporte pasiekusi Birutė Zalagaitytė-Kalėdienė pradėjo treniruoti Lietuvos lengvaatlečius Kaune, tačiau ir pati aktyvios sportinės veiklos neatsisako net išėjusi užtarnauto poilsio. Sporto veteranė ne tik aktyviai lankosi sporto klube keletą kartų per savaitę, bet ir iki šiol gerina pasaulio rekordus. 2005 m. rugsėjo 1 d. XVI pasaulio veteranų (F70) čempionate (San Sebastianas, Ispanija) Birutė Zalagaitytė-Kalėdienė laimėjo aukso medalį, o jos rezultatas (28.66 m) tapo nauju šios amžiaus grupės pasaulio rekordu.

2008 m. rugsėjo 3 d. Švedijoje, pirmosiose Europos lengvosios atletikos veteranų žaidynėse, ji pasiekė ir iki 75 metų amžiaus moterų ieties metimo pasaulio rekordą. Jos sviesta ietis nuskriejo 26 m 21 cm. Ankstesnį šios amžiaus grupės pasaulio rekordą (23,84 m), priklausiusį belgei Rachel Hanssens, Lietuvos lengvosios atletikos veteranė pagerino net 2,37 metro.

 

Kita veikla

Kauno „Ąžuolyno“ sporto klubo valdybos narė.

Kauno lengvosios atletikos senjorų klubo prezidentė.

 

Įvertinimas

Geriausia 1958 m. Lietuvos sportininkė.

2008 m. spalio 30 d., minint Birutės Kalėdienės rekordo penkiasdešimtmečio sukaktį, Lietuvos paštas išleido proginį pašto voką (dail. Aušrelė Ratkevičienė).

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!