Sportininkai - Petras Silkinas

silkinas

Petras Silkinas

Lietuvos bėgikas ultramaratonininkas, pasaulio čempionas, pilietinės akcijos – bėgimo „Per Europą už Lietuvą 2003“ – iniciatorius ir dalyvis.

Ištvermingiausias pasaulio bėgikas, sportininkas, per vienerias varžybas sugebėjęs pagerinti net 10 pasaulio rekordų, žmogus-fenomenas, savo kojomis apkeliavęs aplink Žemės rutulį jau daugiau nei 8 kartus ­– tai tik keletas Gineso rekordininko pasiekimų. Kadaise turėjęs svajonę apibėgti savo miestą Kretingą, atkaklus vyras ne tik apibėgo ją, Žemaitiją, visą Lietuvą, Baltijos jūrą ir visą Europą, bet ir užkėlė pasaulio ultramaratono rekordų kartelę taip aukštai, kad jos jau bene 15 metų nepajėgia pajudinti joks kitas planetos sportininkas.

 

Pasiekimai

Sportu, ypač plaukimu ir bėgimu, domėtis pradėjo dar vaikystėje. Armijoje pamėgęs bėgioti ilgas distancijas, jis nuo 1988 m. ėmė dalyvauti maratono varžybose. Jomis jaunas ištvermingas sportininkas neapsiribojo – 1989 m. jis jau dalyvavo savo pirmajame bėgime aplink Lietuvą, o 1990 m. – ir bėgime aplink Baltijos jūrą. Atkakli bėgiko sportinė veikla neliko nepripažinta. 1990 m. ir 1991 m. Odesoje (Ukraina) vykusiuose 6 parų bėgimuose tapo Lietuvos čempionu, 1993 m. Lietuvoje – Lietuvos paros bėgimo čempionu (238 km). Tačiau ryškiausią įspaudą Petro Silkino iš Lietuvos pavardė paliko pasaulio ultramaratono (t. y. 1000 mylių arba 1609 km bėgimo) istorijoje. Net keturis kartus (1996, 1997, 1998 ir 2000 m.) dalyvavęs šios rungties pasaulio pirmenybėse Ukrainoje ir Australijoje, jis pasiekė stulbinančių rezultatų:
– 1997 m. Odesoje (Ukraina) tradiciniame bėgime „Dviguba širdis“ 1000 mylių P. Silkinas nubėgo per 12 parų 4 valandas 6 minutes ir 1 sekundę, pelnė tarptautinės maratonų asociacijos taurę ir tapo ištvermingiausiu pasaulio bėgiku, ne tik pagerinusiu pasaulio rekordą, bet ir vieninteliu maratono dalyviu, užbaigusiu šią distanciją;
– 1998 m. 1000 mylių bėgimo čempionate Nanange (Australija), distanciją nubėgęs per 11 parų 13 valandų 54 minutes ir 58 sekundes, P. Silkinas tapo pasaulio čempionu ir pagerino net dešimt planetos rekordų. Vėliau 2000 m. taip pat Nanange vykusiame bėgime jis dar sykį apgynė ištvermingiausio pasaulio bėgiko titulą.

Nepaisydamas tokių stulbinančių pasiekimų ir pasaulinio pripažinimo, Petras Silkinas visad išliko ištikimas Lietuvai. 2003 m. jis ne tik įgyvendino savo svajonę apibėgti aplink Europą, bet ir šį bėgimą paskyrė būsimai Lietuvos narystei Europos Sąjungoje, taip nutiesdamas simbolinį kelią tarp Lietuvos ir Europos Sąjungos šalių narių bei kandidačių sostinių. Unikalaus bėgimo „Per Europą už Lietuvą 2003“ maršrutas driekėsi per 25 Europos šalių sostines, jo metu P. Silkinas iš viso nubėgo 13386 km.  

Petras Silkinas yra dalyvavęs įvairių nuotolių bėgimuose Prancūzijoje, Rusijoje, Olandijoje, Slovakijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Latvijoje ir kitose šalyse. Iš viso per savo bėgiko karjerą treniruotėse ir įvairiose varžybose ištvermingiausias šalies bėgikas jau yra įveikęs daugiau kaip 300 tūkstančių kilometrų. Tai yra tas pats, kas 8 kartus apibėgti aplink Žemės rutulį.

 

Kita veikla

Vilniaus bėgimo mėgėjų klubo „Veteranas“ narys.

Kretingos miesto politinis ir visuomenės veikėjas, dvi kadencijas buvo išrinktas į Kretingos rajono savivaldybės tarybą.

 

Įvertinimas

2001 m.  už nuopelnus krašto sportui suteiktas Kretingos rajono garbės piliečio vardas.

2004 m.  apdovanotas LDK Gedimino ordino Riterio kryžiumi už šalies vardo garsinimą sporto pasiekimais ir akciją „Per Europą už Lietuvą 2003“.

2008 m. įtrauktas į Gineso rekordų knygą už bėgimo pasiekimus ultramaratono čempionate 1998 m. Australijoje (Nanange).

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!