Verslininkai - † Dr. Juozas P. Kazickas

kazickas2

† Dr. Juozas P. Kazickas

(1918 m. balandžio 16 d. † 2014 m. liepos 10 d.)

Verslininkas, filantropas, ekonomikos mokslų daktaras.

Vienas žymiausių išeivijos lietuvių, pasaulinis verslo autoritetas. Yra konsultavęs JAV gynybos ir užsienio reikalų ministerijas, įvairias tarptautines verslo kompanijas, jo patarimais naudojasi net kitų užsienio valstybių vyriausybės. 1991 m. verslininkas įkūrė pirmąją privataus kapitalo telekomunikacijų bendrovę Baltijos šalyse, pritraukė į Lietuvą nemažai stambių investuotojų iš JAV.

 

Veiklos sritis

J. P.  Kazickas gimė 1918 m. balandžio 16 d. tremtinių šeimoje Rusijoje. Seneliai – 1863 m. sukilimo dalyviai, 1883 m. ištremti į Rusijos Čiornaja Padinos kaimą, kur ir gimė J. Kazickas. Su tėvais 1922 m. grįžo į Lietuvą, 1937–1940 m. studijavo ekonomiką Vytauto Didžiojo universitete Kaune ir Vilniaus universitete. Pastarajame 1942 m. įgijo ekonomisto diplomą ir dirbo Vilniaus savivaldybės įmonėse. 1944 m. su žmona ir dukra pasitraukė į Vokietiją, iš ten – į JAV. 1951 m. Jeilio universitete apsigynė ekonomikos mokslų daktaro disertaciją. Dirbo profesoriaus asistentu Džordžtauno universitete ir JAV gynybos ir užsienio reikalų ministerijose konsultantu.

Vėliau pasitraukęs iš akademinės veiklos, J. Kazickas užsiėmė prekyba anglimi ir nafta, įkūrė bendrovę „Neris“ ir tapo klestinčiu verslininku. Buvo įvairių bendrovių ir šalių vyriausybių konsultantas, investicinių fondų ir bankų dalininkas bei direktorius. Po 35 metų sugrįžo į Lietuvą ir 1991 m. įkūrė pirmąją Baltijos šalyse privataus kapitalo telekomunikacijų bendrovę „Litcom“ (vėliau pervadintą į „Omnitel“).

J. Kazickas ne tik pats investavo Lietuvoje. Verslininkas asmeniškai pritraukė į Lietuvą nemažai stambių investuotojų iš JAV: „Philip Morris“, „Coca-Cola“, „Motorola“, koncerną „Williams“.

 

Kita veikla

Gyvendamas JAV, verslininkas aktyviai dalyvavo išeivijos gyvenime ir nenuilstamai rūpinosi Lietuvos nepriklausomybės stiprinimu: konsultavo Lietuvos Vyriausybę, organizavo Lietuvos vadovų susitikimus su JAV ir Europos valstybių vadovais, rengė JAV finansinių fondų atstovų vizitus į Baltijos šalis.

Pasitraukęs iš aktyvios verslo veiklos, J. Kazickas užsiėmė įvairiais labdaros ir paramos projektais. Kartu su dukterimi Jūrate įsteigė Kazickų šeimos labdaros fondą, kuris veikia ir Lietuvoje. Fondas remia švietimo programas, siekiančias kompiuterine technika aprūpinti Lietuvos mokyklas, moksleivių programavimo konkursus.

J. Kazickas buvo ir vienas iš Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų, įsteigė premiją žurnalistams, prisidedantiems prie Valdovų rūmų atstatymo. 2000 m. Kazickas tapo Golgotos kelio Jeruzalėje restauravimo vienu svarbiausių rėmėjų.

 

Įvertinimas

Sausio 13-osios atminimo medalis (1992 m.).

LDK Gedimino ordino Komandoro kryžius (1995 m.).

LDK Gedimino ordino Didysis kryžius (1998 m.).

Ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius (2008 m.).

Šaulių žvaigždė (1973 m.).

JAV Ellis Island garbės medalis (1996 m.).

Kauno technologijos universiteto garbės daktaras.

Lietuvos Verslo šlovės galerijos 2000 m. laureatas.

Lietuvos užsienio reikalų ministerijos apdovanojimas už viso gyvenimo pasiekimus (2012 m.).

„Pasaulio lietuvis 2012“ (portalo Delfi.lt organizuotuose rinkimuose).

comments powered by Disqus

Siūlyk kandidatą!